Konfiguracja Samby

Samba* – nazwa oprogramowania, przeznaczonego dla serwera plików oraz drukarek, współpracującegosambalogo z platformą Windows, przeznaczonego dla platformy Linux/Unix i rozpowszechnianego na licencji GNU. Protokół transmisji wykorzystywany przez Sambę i systemy Microsoftu to SMB (ang. Server Message Block), przy czym jako protokół transportowy niższej warstwy używany jest TCP/IP. W Windows protokołem transportowym może być również NetBEUIIPX, ale w nowszych wersjach TCP/IP jest domyślną opcją.

Samba pozwala na tworzenie heterogenicznego (mieszanego) środowiska, w którym nie tylko w ramach jednej sieci lokalnej mogą działać obok siebie komputery z systemem operacyjnym Unix i Linux oraz Windows, ale także mogą wzajemnie korzystać ze swoich zasobów – plików i drukarek. Serwer Samby może na przykład systemom Windows udostępniać drukarkę linuksową lub systemom Unix dawać dostęp do plików środowiska Windows NT. Serwer Samby może być wykorzystany także jako darmowy odpowiednik serwera Windows NT.

Tyle teorii, poniżej macie link („więcej…”) do moim zdaniem jednego z najlepiej napisanych poradników konfiguracji samby w internecie – ABC Samby, ten mały pdf pozwoli Wam skonfigurować Sambę od A-Z.

ABC_Samby.pdf

* Tekst zaczerpnięty z Wikipedia.pl – nie ma sensu żeby się produkować w tym przypadku z teoria, jeśli ktoś szuka „Konfiguracji Samby” to podejrzewam, że wie co to jest „Samba” ;)
Konfiguracja Samby

Jedna uwaga do wpisu “Konfiguracja Samby

  1. […] Przykładowy smb.conf Opublikowany w Samba przez uyikl w dniu 16 październik 2009 Poniżej zamieszczam do ściągnięcia przykładowy plik konfiguracyjny Samby. Możliwe, że mniej doświadczonym użytkownikom się przyda. Dokładny opis każdej komendy znajdującej się w tym pliku znajdziecie w ABC Samby. […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s